[ Webhosting profitux.cz ]
16.9.2009
RELEASE DIGEST: VRS022
Akorát na začátek školního roku vyšel termín vydání nové desky u Virusu, kompletně pod taktovkou Audia. Musím uznat, že se opravdu povedl. Při poslechu intra tracku Pandorum jsem si trochu připadal, jako kdybych poslouchal zvukovou stopu traileru k nějakému thrilleru. S hláškou "Do you know the symptoms of pandorum?" se z filmového intra ale stane pořádná rubanice připravená rozhýbat zadky všech dnb pozitivních partypeople. Ostatně, na to je připraven i Planet Fall z druhé strany desky - a já se moc těším na to, až někde v klubu rozhýbou i ten můj :)

Tracklisting:
01. Audio - Pandorum
02. Audio - Planet Fall
16.9.2009
RELEASE DIGEST: NSGNL004
Poměrně mladý německý label Neosignal má další zářez. Na v pořadí již čtvrté desce tentokrát zapracovali Phace s Noisií, jejichž je skladba CCTV obsadila áčkovou stranu, na béčku se usadil Misanthrop a jeho Factory 5. Obě skladby padnou na Neosignal jako ulité, CCTV mi svým zvukem i přes neobvykle zlomený beat asi nejvíce připomíná předchozí release (Mammoth/Sore Point), zatímco při poslechu Factory 5 se mi okamžitě vybavil starší Misanthropův počin s názvem Waste Express.

Tracklisting:
01. Phace & Noisia - CCTV
02. Misanthrop - Factory 5
14.9.2009
RELEASE DIGEST: TAMP3018
Kubrak - Ambush EP
TAMP3018
TAMP3018
TAMP3CORDS opět útočí na naše ušní bubínky, tentokrát však takticky, ze zálohy, pod velením zkušeného generála Kubraka. A jako ostatně cokoliv z tohoto ruského labelu, i tento release by byl hřích nezmínit.
Zlověstné tóny klavíru na začátku prvního tracku dávají tušit, že příjde něco zlého - a taky že ano, následuje pořádný masakr. Zanedlouho už se ozývá rachtání samopalů a výkřiky překvapených (asi) tatarů. Kubrak útočí se svou obvyklou strategií, težkotonážní basu doplňuje syntetickými linkami a sype to do nás kadencí necelých 180 tvrdých beatů za minutu. Těžko vyzdvihovat některé tracky, mě osobně ale zaujal poslední s názvem Water, který jsem snad jako jediný neslyšel už dříve a který je na rozdíl od ostatních tracků z EP zaměřený spíše na melodii než na řežby. A když se do něj zaposloucháte, můžete si všimnout stejného samplu, který je použit i v tracku předchozím - Vivacity Zone (Utopia VIP). Tohle EP se povedlo a všem příznivcům kvalitního neura jej doporučuji nepřehlédnout.

Tracklisting:
01. Kubrak - Ambush
02. Kubrak - Vivacity Zone (Utopia VIP)
03. Kubrak - Obiebozza
04. Kubrak - Water
11.9.2009
Big City Beatzz v Jesenickém týdeníku
Undergroundové parties s širokou veřejností ne-příliš stravitelnými hudebnímy styly většinou nebývají v zájmu médií (pomineme-li velké festivaly alá CzechTekk), nicméně v Jeseníku se toho neděje tak moc, a tak se BCB díky přičinění mého kamaráda Jirky Janíka objevily i na stránkách Jesenického týdeníku. Už po prvním BCB se v něm objevilo pár vět v článku týkajícího se kulturních akcí na jesenicku:

Ve stejnou dobu "okupovaly" desítky mladých lidí sál adolfovické restaurace Lama, kde parta mladých DJů na akci zvané Big City Beatzz dokazovala, že plést si v dnešní době taneční party, které vládnou styly jako drum'n'bass, tekkno či dubstep, s obyčejnou diskotékou už není ani k smíchu. V podstatě "na koleně" a z náhlého popudu organizovaná jízda nakonec přilákala více lidí, než se čekalo, a její úspěch může být motivací pro všechny, kteří už dlouho potlačují chuť zorganizovat něco na vlastní pěst - nadšení a elán je sice nutno zkombinovat s určitou dávkou organizačních schopností a nezbytného pragmatismu, nicméně známé pořekadlo "když se chce - tak to jde" pořád platí.

Nicméně po druhé akci to Jirkovi nedalo a napsal o nás rovnou celý článek.

"Beaty velkoměsta" v Lamě

Komunita příznivců elektronické hudby na Jesenicku utěšeně vzkvétá a s ní také vzniká čím dál tím větší počet akcí, kde je možné slyšet místní i přespolní DJe naživo. Jeden takový večer plný lámaných i rovných, ale v každém případě rychlých a razantních beatů se uskutečnil v pátek 28.8.2009 v sálu adolfovické restaurace Lama jakožto druhá párty ze série Big City Beatzz.

Ačkoli mezi klasickým koncertem a taneční party existují význačné rozdíly, pořadatelé živých akcí řeší v podstatě stejné otázky. Zajistit alespoň trochu reprezentativní prostor schopný pojmout dostatek lidí, kvalitní osvětlení, aparaturu a vyvážený line-up jsou podmínky nezávislé na žánru živé produkce - a v Lamě byly úspěšně splněny. Big City Beatzz měla původně na svědomí parta nadšenců zvících se Beatfreakz, ale s pochopitelných důvodů protentokráte spojili síly se zkušenějšími a profesionálnějšími organizátory ze stáje Xbass, kteří stojí za většinou parties na Jesenicku. Inu, v tomto případě očividně není třeba si nijak konkurovat - zejména když místní vyznavači elektronické muziky jsou disciplinovanými návštěvníky všech akcí nezávisle na pořadateli. O čím dál tím větší popularitě elektronické hudby svědčí i samotná návštěvnost - přes relativní vzdálenost od Jeseníku si cestu na party našly početné desítky mladých lidí.
Při vstupu do sálu návštěvníka na první pohled zaujalo neotřelé provedení stage (tedy pódia), které bylo až na nevelké "okénko" pro DJe zahaleno maskovacími sítěmi. Stěny sálu Lamy taktéž zdobily rozličné velkoformátové práce místních mladých výtvarníků - obojí dodalo interiéru bezpochyby punc moderny. Slušné psychedelické osvětlení v kombinaci s nezbytným stroboskopem vytvářelo ideální podmínky pro tanečníky, aparatura hrále taktéž poměrně solidně, i když s výkonem 1,7 kW by se dal možná očekávat krapet hutnější a hlasitější zvuk. Co se line-upu týče, bylo Big City Beatzz reprezentativní přehlídkou umu místních DJ. Večer zahajoval ještě před méně početným a relativně chladným publikem svým breakbeatovým setem Viky, ovšem s posunujícími se ručičkami hodin tanečníků přibylo. Svou zásluhu na tom jistě měla i stylová výhybka směrem ku dravějšímu a mezi místním publikem podstatně oblíbenějšímu drum'n'bassu. Ústřední dnb blok zahájil svým zpočátku jednotvárným, ale s postupem času čím dál tím podmanivějším setem 2Nine, během něhož to před stagí začalo konečně vřít. V podobném trendu pokračoval i následující P.S., jehož drum'n'bassový koktejl byl snad ještě údernější a divočejší, možná díky tomu, že v minulosti se specializoval na tvrdší techno odnože. Dle ohlasů si ostudu rozhodně neutrhli ani další vystupující DJové - jak INdex (pokračující na drum'n'bassové vlně), tak liFe (který po řádné porci lámaných beatů jel po rovnější, technem dlážděné cestě) bavili návštěvníky Big City Beatzz až do časných ranních hodin.

Úspěšné parties jako Big City Beatzz dokazují, že elektronická hudba má na Jesenicku nejen početnou fanouškovskou základnu, ale také živé a aktivní podhoubí organizátorů a interpretů. I proto se vybraným událostem na místní scéně budeme věnovat i v dalších číslech JT.


Co dodat - snad jen poděkování :) Možná to pomůže tomu, aby někteří lidé pochopili, že na takových parties není vlastně vůbec nic špatného. A poznámka na závěr - soundsystem by solil solidně, nebýt jednoho jediného kabelu, který se rozhodl dělat problémy. Inu - další poučení pro příště...
10.9.2009
RELEASE DIGEST: DIGIPOT09
Eleventh Sun - So Blind EP
DIGIPOT09
DIGIPOT09
Bratři Benjamin a Boris Segalovi (veškerá podobnost se Stevenem Seagalem je čistě náhodná), ve světě dnb známí spíše jako Eleventh Sun, vydali nové EP na Digital Pot, internetové větvi labelu Melting Pot. Pro mě až do teď neznámé duo příjemně překvapilo kvalitním neurofunkem, a to spíše deepovějším, žádné krutopekelnosti alá Lifted se nekonají. Všechny čtyři tracky jsou založené na hutné, delikátně přefiltrované a navrstvené basové lince občas doplněné jednoduchým, často repetitivním, ale přesto příjemně znějícím vokálem (v tomto ohledu u mě vede track Never Free s jeho kratičkým "textem"). Zvukově by se dali Eleventh Sun možná trochu přirovnat k tvorbě Phace a Misanthropa, ale oproti nim má duo z Toronta mnohem šťavnatější a plnější zvuk, není to takové...suché. Pro mě rozhodně příjemné překvapení a další jméno, které se vyplatí do budoucna sledovat.

Tracklisting:
01. Eleventh Sun - Join Me
02. Eleventh Sun - Mortal
03. Eleventh Sun - Never Free
04. Eleventh Sun - So Blind

1